Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mladé pušky přebírají vládu

29. 10. 2008
Loni Cristiano Ronaldo, Toni, Benzema a Del Piero. Letos Amr Zaki, Ibiševič, Cavenaghi a Zarate. Seznamte se s novou generací střelců v nejlepších evropských soutěžích.
 
Zatímco loni kralovala tabulkám střelců v Anglii, Německu, Francii a Itálii osvědčená jména, po zhruba třetině letošního ročníku je jasné, že dochází k výměně stráží. Prosazují se naprosto neznámá jména nebo mladíci, kteří dosud zářili jen v juniorských kategoriích. Zde jsou krátké medailóny některých z nich.
 
 
AMR HASSAN ZAKI (Egypt, 25 let, Wigan Athletic)Obrazek
Wigan Athletic rozhodně nepatří mezi kluby, které by zasahovaly do čela Premier League. I letos se pohybuje těsně nad „čarou ponoru“ do nižších soutěží. V devíti zápasech vstřelil pouhých jedenáct gólů a tak představa, že jeho hráč kraluje všem střelcům anglické ligy, je poněkud nepravděpodobná.
Přesto tomu tak je. Sedm z nich totiž vsítil Amr Hassan Zaki. Pětadvacetiletý Egypťan je ve Wiganu na hostování ze Zamaleku Káhira a tento transfer lze bez nadsázky hodnotit jako nákup roku. Fotbalista, který se může pyšnit dvěma tituly mistra Afriky, tak za sebe bleskově strhl nálepku fotbalisty, který se v zahraničí nedokáže prosadit. V roce 2006 totiž přestoupil do Lokomotivu Moskva, ale nesehrál za něj jediný zápas a brzy se vrátil zpátky do Zamaleku. Zato v reprezentaci září – trefil se už 29krát.
 
 
VEDAD IBIŠEVIĆ (Bosna a Hercegovina, 24 let, TSG 1899 Hoffenheim)
ObrazekPříběh Hoffenheimu se v poslední době dostává na první stránky sportovních deníků. Mužstvo, které pod vedením majitele Dietmara Hoppa stoupá vzhůru německými soutěžemi a v současnosti vede Bundesligu, spoléhá na kanonýrské schopnosti čtyřiadvacetiletého Bosňana.

S fotbalem začínal v univerzitních soutěžích ve Švýcarsku a Spojených státech, kam se jeho rodiče uchýlili před balkánským konfliktem. Díky angažmá v bosenské jedenadvacítce podepsal smlouvu s Paris SG, který tehdy vedl jeho krajan Vahid Halilhodžić. Tam se ale tehdy dvacetiletý fotbalista neprosadil, a tak putoval do druholigového Dijonu a německých Cách. Pak už přišel přestup do Hoffenheimu, který 19 góly v minulé sezóně dotáhl do Bundesligy. Ani tady se jeho kanón nezastavil, v devíti zápasech se trefil už jedenáctkrát.

FERNANDO CAVENAGHI (Argentina, 25 let, Girondins Bordeaux)
ObrazekArgentinský útočník dlouho zářil v domácím klubu River Plate, za který nastupoval už od svých osmnácti let. Jeho přestup do Spartaku Moskva tedy poněkud překvapil. Tam se však nikdy zcela nevyrovnal s nástrahami působení v Rusku, a přestože úplně nezapadl, před dvěma roky se přestěhoval do francouzského Bordeaux, jehož podnebí mu určitě vyhovuje víc. Potvrdil to deseti góly v devíti zápasech během letošního jara a vysloužil si tak i pozvánku do argentinské reprezentace.
Ve stejném stylu zahájil i letošní sezónu, a i když se Bordeaux v Lize mistrů příliš nedaří, v domácí soutěži je po včerejší výhře nad Le Havrem v čele tabulky. I díky Cavenaghimu, který nastřílel třetinu z osmnácti gólů klubu. Tato gólová produkce nezůstala utajena a tak se o něm začíná mluvit v souvislosti s přestupem do FC Liverpool.
 
MAURO ZÁRATE (Argentina, 21 let, Lazio Řím)
ObrazekPamatujete? Ve finále loňského mistrovství světa dvacetiletých v Kanadě po brankách Fenina a Sergia Agüera všechno směřovalo k penaltovému rozstřelu mezi Argentinou a Českou republikou. Pak se však čtyři minuty před koncem trefil Mauro Zárate a ukončil tak český zlatý sen.
Mauro Zárate si pověsil na krk zlatou medaili a asi trochu litoval, že měsíc předtím podepsal smlouvu s katarským klubem Al-Sadd. V Perském zálivu však vydržel jen půl roku a byl uvolněn na hostování do Birminghamu City. Zatímco tam se příliš neprosadil, v Laziu se mu daří více. Dlouho vedl tabulku střelců, až tento víkend se před něj dostal Alberto Gilardino. Díky gólu vstřelenému rukou si však v následujících dvou zápasech nezahraje a tak má Zárate jedinečnou šanci vrátit se znovu do čela.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář